Loading...
 

Rising Star

Norwich Rising Star - 1993 - 2005
NAB Rising Star - 2006 -

Every week a player is nominated for the award and at the end of the year a panel of nine AFL figures (adminstrators and broadcasters) cast 5-4-3-2-1 vote for the winner.

To be eligible to be nominated for the award a player must be under 21 on January 1 of that year, have played 10 or fewer senior games before the beginning of the season, and not have been committed an offence that would have earned them more than 100 carry-over points at the tribunal during the season.

It is possible for a player to be nominated for the award twice while he is eligible. Nathan Jones, Jordan Gysberts and Sam Blease have all been nominated twice.

Winners

Jared Rivers - 2004
Jesse Hogan - 2015

Runners-Up

Aaron Davey - 2004
Tom Scully - 2010

Other Finalists

Shane Woewodin - 1997 (8th - 2 votes)
Brad Green - 2000 (4th - 12 votes)
Matthew Whelan - 2000 (7th - 2 votes)
Nathan Jones - 2007 (3rd - 17 votes)
Clint Bartram - 2006 (5th - 7 votes)
Cale Morton - 2008 (7th - 3 votes)
Austin Wonaeamirri - 2008 (9th - 1 vote)
Jack Trengove - 2010 (4th - 11 votes)
Tom McDonald - 2012 (6th - 7 votes)
Angus Brayshaw - 2015 (5th - 8 votes)
Christian Petracca - 2016 (7th - 2 votes)
Clayton Oliver - 2016 (7th - 1 vote)

Nominees

1993
David Neitz - Round 6 vs Richmond
Darren Kowal - Round 14 vs St. Kilda

1996
Adem Yze - Round 11 vs Fitzroy
Jeff Farmer - Round 21 vs West Coast

1997
Shane Woewodin - Round 10 vs Richmond

1998
Travis Johnstone - Round 8 vs Collingwood
Russell Robertson - Round 14 vs West Coast

1999
Troy Longmuir - Round 4 vs Hawthorn

2000
Cameron Bruce - Round 8 vs Port Adelaide
Matthew Whelan - Round 15 vs Hawthorn
Brad Green - Round 19 vs St. Kilda

2002
Steven Armstrong - Round 3 vs Richmond

2004
Aaron Davey - Round 1 vs Hawthorn
Jared Rivers - Round 3 vs Western Bulldogs

2005
Brock McLean - Round 3 vs Geelong
Colin Sylvia - Round 9 vs Carlton

2006
Clint Bartram - Round 7 vs Fremantle
Matthew Bate - Round 18 vs Carlton
Nathan Jones - Round 20 vs North Melbourne

2007
Ricky Petterd - Round 6 vs Port Adelaide
Nathan Jones - Round 17 vs Port Adelaide

2008
Austin Wonaeamirri - Round 7 vs Fremantle
Colin Garland - Round 14 vs Brisbane Lions
Cale Morton - Round 20 vs West Coast

2009
Jack Grimes - Round 14 vs West Coast
Liam Jurrah - Round 15 vs Port Adelaide

2010
Jack Trengove - Round 5 vs Brisbane Lions
Tom Scully - Round 7 vs Western Bulldogs
Jordan Gysberts - Round 11 vs Carlton

2011
Jordan Gysberts - Round 11 vs Essendon
Sam Blease - Round 23 vs Gold Coast

2012
Tom McDonald - Round 13 vs Greater Western Sydney
Sam Blease - Round 18 vs St Kilda

2013
Jack Viney - Round 21 vs Fremantle

2015
Jesse Hogan - Round 9 vs Port Adelaide
Angus Brayshaw - Round 10 vs Collingwood

2016
Clayton Oliver - Round 1 vs Greater Western Sydney
James Harmes - Round 7 vs Gold Coast
Christian Petracca - Round 9 vs Brisbane Lions
Oscar McDonald - Round 21 vs Port Adelaide

Teams most nominated against
6 - Port Adelaide
4 - Richmond, West Coast
3 - Brisbane Lions, Carlton, Collingwood, Fremantle, Hawthorn, St Kilda
2 - Fitzroy, Fremantle, Gold Coast, Greater Western Sydney, Footscray/Western Bulldogs
1 - Brisbane Bears, Essendon, Geelong, North Melbourne
0 - Adelaide, Sydney

Created by telko. Last Modification: Friday 09 September 2016 15:10:25 AEST by Supermercado. (Version 40)

Search

Google Search

Random Image